na úvodní stranu přeskočit menu
 

O autorovi

Paulo Coelho

Paulo Coelho Paulo Coelho

Člověk, který si splnil svůj osobní sen. Tak by se dal nazvat brazilský spisovatel Paulo Coelho, jeden z nejvlivnějších autorů posledních desetiletí na světě.

Narozen 24. srpna 1947 v Rio de Janeiro, prošel během své cesty za svým snem mnohými zkouškami. Vychován v jezuitských školách, stal se rockovým textařem, prošel těžkou drogovou zkušeností, několikrát pobyl v psychiatrických léčebnách i v tvrdých vězeních brazilské vojenské diktatury, aby po více než třiceti letech došel svého snu – stát se spisovatelem.

Dříve než se začal věnovat literatuře, pracoval jako dramatik a ředitel divadla, novinář a textař.

Od té doby prodal ve světě desítky miliónů svých knih v mnoha jazycích. Má statisíce obdivovatelů, ale i neméně odpůrců. Jedněmi je nazýván jako skutečný vypravěč lidského srdce, guru, či duchovní rádce, druhými jako pisálek a pornograf mystiky. Ale ať si o něm lidé myslí co chtějí, nesmazatelně se zapsal do dějin literatury posledních let.

Napsal přes desítku románů, z nichž určitě nejznámějším a nejčtenějším je „Alchymista“. Příběh o cestě za svým snem, za svým osobním příběhem, který si on už splnil. Mnozí kritici mu právě proto vyčítají jeho bohatství a slávu, což mu jako duchovnímu spisovateli prý nenáleží, ale Coelho se nikdy nepovažoval za světce ani duchovního pastýře. Sám je jen člověk, pravý Brazilec, který má rád dobrou společnost, tělesné požitky a brazilský fotbal. A peníze mu jen přinesly větší svobodu.

Věnuje se společenskému dění kolem i ve světě, a proto byl v roce 1996 jmenován poradcem programu UNESCO pro duchovní sbližování a dialog mezi kulturami. Je nositelem francouzského řádu Čestné legie a rytířem Řádu za literaturu a umění a mnoha dalších ocenění.

V roce 2002 byl Paulo Coelho zvolen do Brazilské literární akademie.

Paulo Coelho byl v roce 2007 organizací OSN poctěn prestižním titulem Posel míru. Od roku 2009 je také za svůj román Alchymista zapsán v Gunessově knize rekordů jako autor nejpřekládanější knihy.

Díla světoznámého brazilského spisovatele Paula Coelha byla už vydána ve 168 zemích a přeložena do 73 jazyků. K jeho největším úspěchům patří Alchymista, považovaný za nejprodávanější brazilskou knihu vůbec, a Mágův deník.

Jeho knihy jsou i u nás každoročně nejprodávanějšími tituly knižního trhu. Výhradním vydavatelem v Česku je nakladatelství Argo (seznam vydaných titulů).


přejít na začátek článku
přejít na menu